W jaki sposób oszczędzać – czego nie robić…

W jaki sposób oszczędzać

W jaki sposób oszczędzać

Poznaj 5 nawyków, które odchudzają Twój portfel

Prawdopodobnie jesteś ciekaw czy nie masz nawyków, które powodują, że Twój portfel staje się coraz chudszy. Nawyki powstają przez wielokrotne powtarzanie danej czynności. Dzielimy je na negatywne i pozytywne. Oczywiście negatywne to takie przez które możesz mieć problemy finansowe, a pozytywne sprawiają, że dbasz o swoje pieniądze. A już za chwilę podzielę się z Tobą 5 nawykami, które mogą powodować, że Twój portfel staje się coraz chudszy.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

1. Spontaniczne zakupy

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

Wiele osób, które narzekają na brak pieniędzy nie robi listy zakupów przed wyjściem do sklepu. To powoduje, że dokonują zakupów spontanicznych lub pod wpływem impulsu, np. podczas promocji. Popieram zakupy promocyjne pod warunkiem, że są to rzeczy, których rzeczywiście potrzebujemy. Pamiętaj, że umysł świadomy zawsze szuka racjonalnego uzasadnienia nieplanowanych zakupów, dlatego polecam Ci robić listę rzeczy, które chcesz kupić zanim wyjdziesz do sklepu.

2. Nieplanowanie większych wydatków

Zapewne zgodzisz się ze mną, że są w życiu momenty, w których pojawiają się większe wydatki, np. wyprawka szkolna dla dziecka. Nawiasem mówiąc sam czasami jestem zdziwiony ile pieniędzy pochłania coroczne wyprawienie dzieci do szkoły i dlatego przygotowuję na to osobny budżet. Tobie również polecam odkładanie pieniędzy na ten cel i na każdy większy wydatek, który jesteś w stanie przewidzieć. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął to robić, bo dzięki temu zaczniesz kontrolować swoje finanse, co jest bardzo ważne.

3. Kupowanie najtańszych rzeczy

Czy znasz powiedzenie, że chytry 2 razy traci? Wyznam Ci, że dawniej nie rozumiałem o co w tym chodzi, bo przecież człowiek chytry chce mieć jak najwięcej pieniędzy, a przynajmniej tak myślałem. Natomiast chodzi tu o zupełnie coś innego, mianowicie o kupowanie rzeczy najtańszych i słabej jakości, które szybko się zużywają i sprawiają, że trzeba dokonać kolejnego zakupu. Na przykład: jeżeli zepsuje Ci się kran w kuchni to nie kupuj najtańszego za 50 zł, lecz wybierz produkt za 150 zł, który posłuży o kilka lat dłużej. Podobnie jest z innymi rzeczami, które są tanie i szybko się zużywają.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

4. Wydawanie całej wypłaty

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

To grzech powszedni wielu osób, które narzekają na brak pieniędzy. Znam takie, które wydają co do przysłowiowego grosza, bo po co na koncie mają zalegać pieniądze skoro za kilka dni wpłynie wypłata. Najczęściej takie osoby narzekają, że mało zarabiają, że brakuje im pieniędzy, żeby mogły żyć tak jak chcą, itd.

Prawda jest taka, że nie zdają sobie sprawy z tego, iż kluczem do stabilizacji finansowej jest umiejętne zarządzanie pieniędzmi, które już posiadają. Nie wiem czy już uświadomiłeś sobie, że pieniądze, które zostaną Ci pod koniec miesiąca w portfelu powinieneś odkładać na konto oszczędnościowe, bo to… Zapewne domyślasz się już, co dobrego z tego wyniknie dla Ciebie.

5. Brak porównywania cen

Często jest to spowodowane lenistwem, ale jeśli chcesz dbać o swoje finanse to sprawdź ceny produktów także u konkurencji, bo to pozwoli Ci oszczędzać pieniądze. Wiem, że może Ci się nie chcieć tego robić, ale pomyśl, jak się poczujesz, gdy dzięki tej metodzie oszczędzisz dodatkowe 200 złotych lub więcej w zależności od tego, co zamierzasz kupić? Czy nie jest to korzystne? Dlatego polecam Ci porównać ceny produktów i wybierać najkorzystniejsze oferty.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

Poznałeś już 5 nawyków, które mogą powodować odchudzanie Twojego portfela i co dalej? Przedstawiłem Ci je po to, żeby uświadomić Ci na co warto zwracać uwagę przy zarządzaniu swoim budżetem, bo nauczy Cię zarządzać pieniędzmi, które już masz.

Share This