Oszczędzać czy inwestować?

Oszczędzać czy inwestować

Oszczędzać czy inwestować oto jest pytanie

Chcesz oszczędzać pieniądze czy również je inwestować?

Osobiście uważam, że oszczędzanie jest niezbędną umiejętnością w zarządzaniu swoimi finansami, która pozwala na osiągnięcie wolności finansowej. Jak brzmi moja definicja oszczędzania? Otóż moim zdaniem to regularne odkładanie mniejszych kwot pieniędzy, które w efekcie złożą się na większą sumę. Pamiętaj, że drobne działania przynoszą z czasem duży efekt.

Oszczędzać czy inwestować finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

Czy każdy może oszczędzać pieniądze?

Oszczędzać czy inwestować finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

Oczywiście, że każdy może, a nawet powinien, bo to daje nie tylko poczucie stabilizacji lecz także chroni przed trudną sytuacją finansową. W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które pochłaniają domowy budżet przeznaczony na wydatki życia codziennego. Wiele osób w takich sytuacjach pożycza pieniądze od znajomych lub zaciąga kredyt, który wpędza je w długi. Natomiast zaoszczędzone pieniądze pozwalają uniknąć zaciągania kredytów. Jak możesz zacząć oszczędzać pieniądze, jeśli jeszcze tego nie robisz?

Przede wszystkim wyznacz cel, na który chcesz oszczędzać, bo bez niego trudno będzie Ci oprzeć się pokusie wydawania pieniędzy i wyrobić nawyk oszczędzania. Dlatego określ jasny cel, który będzie przyświecał Ci za każdym razem, gdy wrzucisz pieniądze do przysłowiowej skarbonki. No może przesadziłem, bo dziś już odkładamy je na konto. Zanim w ogóle zaczniesz to ustal na początku kwotę, którą będziesz odkładać w każdym miesiącu. Może to być 5%, 10% Twojej pensji lub więcej. Na początku jednak proponuję Ci zacząć od mniejszej kwoty, aby stopniowo wyrobić sobie nawyk oszczędzania. A gdy już to zrobisz to zacznij konsekwentnie realizować swój cel. Wiesz już jak zacząć odkładać pieniądze, a teraz czas na inwestowanie.

Czy inwestowanie pieniędzy jest dla Ciebie?

Wiele osób chciałoby inwestować pieniądze, a tym czasem nie potrafi zarządzać budżetem, który posiada. Może zastanawiasz się teraz, czy inwestowanie jest dla Ciebie. Otóż jeśli jesteś osobą, która chce zadbać o swoją przyszłość i potrafisz stawiać sobie cele długoterminowe to inwestowanie jest jak najbardziej dla Ciebie. Dlaczego warto inwestować i pomnażać swoje pieniądze? Ponieważ wzrost inflacji powoduje, że odłożone pieniądze z czasem tracą wartość. Czym jest inflacja? Obserwuj FinansowyBudzik, bo już niedługo pojawi się wpis dotyczący tego tematu.

Oszczędzać czy inwestować finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

W obecnych czasach istnieje wiele sposobów pomnażania swoich pieniędzy z mniejszym lub większym kapitałem, ale osobiście preferuję te, które działają u mnie.

Oszczędzać czy inwestować?

Oszczędzać czy inwestować finansowybudzik
 • Facebook
 • Twitter
 • Google+

Wiesz co? Moim zdaniem warto oszczędzać i inwestować. Nie wiem czy już w pełni uświadomiłeś sobie, że zarówno oszczędzanie, jak i inwestowanie w celu pomnażania pieniędzy są niezbędne do osiągnięcia wolności finansowej. Rozumiem, że na chwilę obecną wolność finansowa może wydawać Ci się abstrakcją, ale nawet jeśli o niej nie myślisz to zakładam, że będziesz potrzebował pieniędzy na inne cele. Może na szkołę dla dziecka, a może na auto lub inne, większe życiowe wydatki.

Każdy ma swoje problemy w życiu, lecz lepiej martwić się i mieć pieniądze niż martwić się z powodu ich braku. Dlatego polecam Ci zacząć oszczędzać już od dziś i zachęcam do systematycznego czytania mojego bloga, bo dzielę się tu swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu oszczędzania i pomnażania pieniędzy. I pamiętaj, że konsekwencja w działaniu to podstawa każdego sukcesu.

Share This