Jak inflacja wpływa na nasze oszczędności

finansowybudzik, wybor brokera

W jaki sposób oszczędzać

Czym jest inflacja

Zanim wyjaśnimy jak inflacja zjada oszczędności, najpierw dowiedzmy się co oznacza to pojęcie w praktyce.

 Inflacja-co to takiego?

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Najprościej mówiąc inflacja to wzrost cen utrzymujący się przez dłuższy czas w gospodarce zmniejszający wartość pieniądza. Jak to wygląda w praktyce? Posłużę się przykładem, który pozwoli Ci łatwiej to zrozumieć. Załóżmy, że za 100 zł możesz kupić 50 kg cukru w cenie 2 zł/kg. Jednak za 2 lata inflacja może spowodować, że za 100 zł będziesz mógł kupić tylko 33 kg cukru ponieważ jego cena wzrośnie do 3 zł/kg.

Nie wiem czy już zacząłeś sobie uświadamiać, że wzrost inflacji powoduje, iż za 100 zł możesz nabywać coraz mniejszą ilość tych samych produktów. Oczywiście to tylko przykład, bo może w ogóle nie używasz cukru, ale zakładam, że jesteś osobą inteligentną i wiesz o co chodzi. Możemy zatem przyjąć, że inflacja jest wrogiem Twoich oszczędności ponieważ powoduje spadek wartości pieniądza. Wzrost inflacji jest złym znakiem dla posiadaczy lokat pomimo, że większość z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

 Nie bądź jak przeciętny Kowalski

Jak już wspomniałem inflacja jest wrogiem lokat bankowych, bo powoduje, że są one mało opłacalne, oczywiście pomijam promocje bankowe, które oferują wyższe oprocentowanie. Problem polega na tym, że przeciętny Kowalski nawet nie zauważa, że inflacja zjada jego oszczędności ponieważ dzieje się to stopniowo. Rozumiem, że możesz mieć teraz mętlik w głowie związany ze swoimi oszczędnościami jeśli je posiadasz, bo chcesz pomnażać swoje pieniądze, a nie tracić, nieprawdaż? Dlatego już za chwilę powiem Ci co możesz zrobić, aby tak się stało.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Ile wynosi zysk z lokaty w praktyce

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Nie wiem czy zauważyłeś, że ostatnimi czasy oprocentowanie na lokatach jest bardzo niskie, co sprawia, że stały sie one mniej korzystne. Załóżmy, że bank oferuje lokatę z oprocentowaniem rocznym 2%. Czyli od 10 000 zł po roku otrzymałbyś 200 zł. Może pomyślałeś teraz: no to fajnie, bo będę 200 zł do przodu. Hmm… No nie do końca. Od tych 200 zł musisz odjąć 19% podatku Belki, czyli zostaje Ci 162 zł. Z tego wynikałoby, że powinieneś mieć po roku 162 zł zysku, lecz tu pojawia się kolejne ,,ale”, czyli inflacja.

Jeśli stopa wzrostu inflacji wyniesie 2% to przy oprocentowaniu lokaty 2% po roku odzyskałbyś swój kapitał. Jednak musisz wziąć pod uwagę, że od zarobionych odsetek musisz odjąć jeszcze podatek Belki, co spowoduje, że Twoje przykładowe 10 000 zł straci na wartości ze względu na inflację. Znam przypadki, w których ludzie mieli oszczędności wystarczające na zakup 2 pokojowego mieszkania kilkanaście lat temu, a dziś ta sama kwota nie wystarczy nawet na zakup kawalerki.

Jeśli chcesz zwiększać wartość swoich oszczędności to dokładnie sprawdź jakie oprocentowanie oferuje bank, odejmij od niego podatek Belki i sprawdź stopę inflacji, bo to pozwoli Ci na ocenę opłacalności lokaty, którą zaoferuje Ci doradca bankowy.

Przyznam Ci, że sam byłem w lekkim szoku, gdy uświadomiłem sobie, jak inflacja rujnuje moje oszczędności i dlatego postanowiłem w pełni zadbać o swoje finanse i szukać możliwości pomnażania swoich pieniędzy. Dlatego m.in. założyłem tego bloga, bo to pozwala mi dzielić się nowymi możliwościami z zakresu oszczędzania, zarabiania i pomnażania pieniędzy z osobami, które chcą dążyć do wolności finansowej.

Share This