Czym jest Bitcoin?

czym jest bitcoin

 

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin (cyfrowa waluta, BTC) to od wielu lat najbardziej popularna kryptowaluta, która została wprowadzona na rynek w 2009 r. Jej twórcą jest osoba lub grupa osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Stąd też wzięła się nazwa cząstek bitcoina, czyli satoshi. 1 satoshi to 0,000000001 BTC.

1. Zalety bitcoina

Szacuje się, że całkowita liczba dostępnych bitcoinów wyniesie 21 mlm, co może korzystnie wpłynąć na jego popyt i wzrost cen. Kryptowaluty tej nie można ,,dodrukować” w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które z pozoru mają ograniczoną ilość, ale w rzeczywistości państwo może produkować je w nieskończoność, co wpływa na obniżenie ich wartości. Bitcoin jako innowacyjna waluta ma wiele zalet, natomiast już za chwilę poznasz najważniejsze.

2. Brak instytucji nadzorujących

Bitcoin to waluta zdecentralizowana, oznacza to, że nie podlega kontroli banków, ani żadnym instytucjom państwowym, dzięki czemu nie może zostać przez nie zmanipulowana. Dodatkową zaletą jest to, że żaden urząd, komornik, itd., nie może skonfiskować bitcoinów z uwagi na fakt, że wszystkie konta, które posiadają właściciele BTC są anonimowe.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

3. Waluta bez granic

Bitcoin to innowacyjna waluta cyfrowa, które nie posiada żadnych ograniczeń, z uwagi na fakt, że jest dostępna w każdym miejscu na ziemi i dla każdego, kto posiada dostęp do internetu. Kryptowaluta ta opiera się na otwartej księdze rozrachunkowej, do której każdy ma wgląd. W księdze tej zawarte są informacje o wszystkich transakcjach na bitcoinie, które są anonimowe. Oznacza to, że każdy może sprawdzić, ile bitcoinów zostało przelane podczas danej operacji, ale nikt nie może sprawdzić kto dokonał transakcji, ponieważ adresy portfeli są anonimowe.

4. Jak założyć portfel Bitcoin?

Adres portfela to ciąg znaków, który generowany jest losowo. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny, dlatego warto go zapisać na papierze lub pendrive, aby mieć pewność, że nie zagubi się.W przeciwieństwie do konta w tradycyjnym banku, przy zakładaniu portfela BTC nie musisz podawać żadnych danych osobowych, dzięki czemu Twoje transakcje będą w pełni anonimowe. Adres portfela można wygenerować za pomocą specjalnego oprogramowania, które można znaleźć w internecie, a następnie zainstalować je na laptopie, telefonie, itd.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

5. Jak dokonać przelewu za pomocą Bitcoina?

W celu wykonania przelewu bitcoinów musisz wygenerować swój adres portfela oraz posiadać adres portfela odbiorcy – podobnie jak w tradycyjnej bankowości numery kont. Natomiast nie musisz posiadać żadnych dodatkowych danych, ponieważ transakcje są anonimowe. Przelewu możesz dokonać za pomocą kilku kliknięć, z ominięciem banków oraz innych instytucji finansowych. Bitcoiny z jednego portfela na drugi wędrują bezpośrednio. I nie ważne, czy robisz przelew na drugi koniec świata, czy do sąsiedniego miasta, ponieważ transfer zawsze trwa taką samą ilość czasu. Najczęściej zostaje sfinalizowany w ciągu kilku minut.

Bitcoina uważa się za cyfrową walutę, która zapoczątkowała rozwój i powstanie innych kryptowalut, dzięki czemu ta branża niesamowicie rozwinęła się w ciągu ostatnich lat. Można powiedzieć, że bitcoin jest celebrytą na tym rynku, a duże sieci handlowe i instytucje coraz częściej akceptują płatność tą walutą. To sprawia, że kryptowaluta określana jest często mianem ,,złota 21 wieku”. Bitcoin opiera się na technologii blockchain, która zaczyna rewolucjonizować świat ze względu na swoje zalety.

Share This