Czy potrzebna nam tradycja

Tradycje bożonarodzeniowe

Od początku grudnia, mimo braku śniegu – poza górami – czuć świąteczny klimat. W radiu lecą znane wszystkim zimowe piosenki, reklamy w telewizji przypominają o takich wartościach jak: rodzina, zgoda, pokój, proste gesty, życzliwość. W aurze świątecznej krzątaniny nie zapominajmy o świątecznych tradycjach. Jeśli nie mamy ich zbyt wiele, stwórzmy nowe tradycje! Zwróćmy uwagę też na tradycje lokalne, społeczne, takie jak ogólnomiejska Wigilia, ubieranie choinki, kolędowanie, czy przedstawienie o narodzeniu Jezusa Chrystusa.

1. Stwórzmy nastrój

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Tradycją każdej niemal rodziny od początku grudnia jest przystrajanie domów, ubieranie choinki (tradycyjnie powinno ubierać się w dzień wigilii Bożego Narodzenia). Nieważne czy mamy rodzinę, czy jesteśmy singlami, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy wyczarowali świąteczne aranżacje wnętrz. Pomocą mogą służyć bezprzewodowe lampki ledowe, znalezione w lesie szyszki, gałązki świerku lub innych zielonych drzewek, znalezione na strychu stare sanki, itd.

Zielone gałązki wrzucone do przeźroczystego naczynia, zalane wodą, na którą wkładamy świeczkę to najprostsze i najtańsze ozdoby. Światełka ledowe w przeźroczystej miseczce czy kuli nadadzą podobny klimat. Jeśli nie ubieramy drzewka choinkowego możemy kupić bądź własnoręcznie zrobić stoik. Jeśli mamy duży dom jego ozdabianie na Święta może być tradycją całej rodziny, jeśli wynajmujemy mieszkanie bądź mamy własne, lecz niewielkie możemy zrobić to sami. Jeśli nasz budżet świąteczny jest niewielki to skupmy się na ozdobach ,które możemy wykonać sami – jak w szkole – łańcuchy na choinkę, bombki – gotowe styropianowe kulki można kupić w sklepie.

2. Bądźmy kreatywni

W kultywowaniu tradycji nic nas nie ogranicza, to czy mamy rodzinę, czy jesteśmy sami jest nieważne. Ważna jest nasza pomysłowość. Jeśli jesteśmy samo to stwórzmy tradycję pomagania osobie do której jedziemy na święta w ich przygotowaniu, jeśli to my jesteśmy gospodarzami kultywujmy tradycję rodzinną, ale też twórzmy własną.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Nieodłącznym elementem tradycji i świątecznego klimatu obok ozdób są domowe wypieki i potrawy. Naszą tradycją może być wypiekanie pierników, ciasteczek, kulek czekoladowych, itd. Jeśli mamy dzieci będzie to dla nich superzabawa i wspólnie spędzony czas. Takie domowe wypieki to również pomysł na prezent. Pierniczki spakowane w ładny słoik ozdobiony przez nas kokardką ucieszy każdego smakosza.

 Obok tradycji wywodzących się z historii i zwyczajów istniejących od dawna możemy zapoczątkować swoje własne – Święta co roku ( Wigilia lub któryś dzień Świąt) u innego członka rodziny, wspólne wyjście do kościoła, czytanie przy kolacji Pisma Świętego co roku przez kogoś innego, rozdawanie prezentów przez osobę, która zaśpiewa najwięcej kolęd lub osoba dostanie prezent jeśli zaśpiewa kolędę, pisanie listów od Mikołaja do członków naszej rodziny, itd.

 3. Pomóżmy potrzebującym

Oprócz tradycyjnych rodzinnych Świąt warto zwrócić uwagę na możliwość zaangażowania się w działalność społeczną, akcje typu Szlachetna Paczka, prezenty dla dzieci z domów dziecka – w Internecie można znaleźć listy dzieci i prezentów, jakie chciałyby dostać, kosze żywności w marketach. Jeśli boimy się, że nie udźwigniemy sami odpowiedzialności za pomoc jakieś rodzinie czy dziecku, warto popytać znajomych, czy nie są zaangażowani w jakieś dzieło i dołożyć własną cegiełkę, możemy też wspólnie z rodziną czy znajomymi złożyć się na prezent dla kogoś. Takie akcje pozwalają nam docenić to, co mamy, spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile wśród nas jest osób samotnych, potrzebujących, borykających się z chorobą osobistą, bądź w rodzinie. Często mijamy te rodziny na ulicy, ale one się nie skarżą, nie krzyczą i nie zdajemy sobie sprawy, że sąsiad obok jest w potrzebie. Jeśli nasz świąteczny budżet jest skromny zaangażujmy się w rzeczy, które nic nie kosztują poza czasem – obejrzyjmy spot reklamowy, z którego dochód przeznaczony jest na bożonarodzeniową pomoc, zbierajmy nakrętki po napojach, zgłośmy się jako wolontariusz przy akcjach związanych ze Świętami.

4. Po co nam to wszystko?

Co nam daje kultywowanie świątecznych tradycji? Czy warto? Dzięki naszym stałym rytuałom Święta nie będą dla nas tylko trzema dniami spędzonymi z rodziną. Będą one poprzedzone przygotowaniami, będziemy na nie czekać, stopniowo będziemy czuć to napięcie, kiedy wreszcie wzejdzie Pierwsza Gwiazdka. Nikt za nas nie wyczaruje świątecznej atmosfery, nie zapali światełka w naszym sercu i powie – są Święta, ciesz się. Ta „robota” należy tylko do nas.

W jaki sposób oszczędzać finansowybudzik
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+

Czasami trudno w codziennych obowiązkach wygospodarować czas na świąteczne tradycje, często jesteśmy zmęczeni, zniechęceni, myślimy, że inni tego nie docenią. Owszem może tak być, ale powinniśmy kierować się tym, co dla nas jest dobre, ważne, tym co nas uszczęśliwia i wycisza. Tak naprawdę świąteczne tradycje często mogą być naszym hobby, czymś co po całym dniu pozwala nam oderwać się od trudów i trosk, a pozwala odetchnąć i wyciszyć się.

Share This